Menengiç Kahvesi Nasıl Yapılır?

Menengiç Kahvesi Nasıl Yapılır?

11 Ekim 2019


Halk arasında melengiç, çitlenbik ya da bıttım kahvesi olarakta bilinen ve bu isimle tüketilen menengiç kahvesi aslında bir ağacın meyvesinden yapılmaktadır. Menengiç kahvesini oluşturan ağacın meyveleri kırmızı renkli olmakla beraber olgunlaşma sürecinde yeşil ve siyaha yakın renk tonlarını alabilmektedirler. Ayrıca menengiç kahvesinin ağacı 10 metre uzunluğunda olmakta ve ülkemizde Akdeniz ve Ege bölgelerinde yetişmektedir. Eğer sizde menengiç kahvesini içmek ve tüketmek istiyorsanız www.sekerogluonline.com adresini ziyaret edebilir ve menengiç kahvesi ürünlerimizi güvenle sipariş edip tüketebilirsiniz.


Menengiç Meyvesinden Menengiç Kahvesine


Menengiç kahvesi bilinen diğer kahve türleri gibi kahve çekirdeklerinden üretilmemektedir. Ülkemizde Ege ve Akdeniz bölgesinde yetişen menengiç ağacının meyvelerinden üretilen menengiç kahvesi oldukça önemli bir kahve çeşididir. Menengiç kahvesi, menengiç ağacı meyvesinin olgunlaştıktan sonra kavrulup toz haline getirilmesiyle elde ediliyor. Diğer kahvelerin aksine menengiç kahvesinin tadı daha odunsu ve baharatlıdır. Bu sebeple tercih eden kişilere farklı bir lezzet ve koku sunan menengiç kahvesini Şekeroğlu Online sitemizde yer alan ürünlerden arasından seçip satın al kısmına tıklayarak özenle hazırlanmış güvenilir menengiç kahvenize kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Menengiç Kahvesi Nasıl Saklanmalı?

Saklama koşulları tüm yiyecek ve içecek ürünleri için oldukça büyük bir önem arz ediyor. Bunun sebebi ise yiyecek ve içeceklerin doğrudan insan sağlığına etki etmesidir. Menengiç kahvesini sağlıklı bir şekilde saklamanız ve güvenli bir şekilde kullanmanız oldukça kolaydır. Diğer kahvelerinizi sakladınız gibi menengiç kahvenizi de saklayabilirsiniz. Bir cam kavanozun içerisine menengiç kahvesini koyup kavanozun ağzını sıkı bir şekilde kapatmalısınız. Ayrıca direkt gün ışığından uzak nemsiz ve kuru bir yerde muhafaza etmeniz menengiç kahvenizin uzun süre taze olmasını sağlayacaktır. Buzdolabında saklamak menengiç kahvenizin bozulmasına neden olabilir. Bu sayede her içimde size yeni öğütülmüş menengiç kahvesi tadı verecektir.

Menengiç Kahvesini Nasıl Hazırlayabilirsiniz?

Eğer kahve tüketmeyi seven ve farklı bir kahve çeşidi denemek isteyen biriyseniz www.sekerogluonline.com internet sitemizde yer alan organik menengiç ağacı meyvesinden üretilmiş menengiç kahvesini içmeniz ilk denemenizde en etkili ve en doğru menengiç kahvesi tadını almanızı sağlayacaktır. Menengiç kahvesinin yapımı Türk kahvesinin yapımı ile aynıdır. İlk olarak bir cezve içerisine fincan sayısına bağlı olarak menengiç kahvesi ve su eklenir. Ardından kısık ateşte pişirmeye bırakılır. İlk köpüğü fincanlara alındıktan sonra biraz daha kaynatılan menengiç kahvesi son olarak fincanlara dökülüp servis edilir. Bu şekilde yapılan menengiç kahvesine isterseniz şeker ilave ederek tatlandırabilirsiniz.

Sütlü Menengiç Kahvesi Nasıl Yapılır?


Menengiç kahvesini sütlü olarak hazırlayıp tüketmek en çok tercih edilen tüketim şekillerinden biridir. Sütlü menengiç kahvesini hazırlamak oldukça basit ve lezzetlidir. İlk olarak bir cezvenin içerisine fincan sayısı kadar, her fincan için bir tatlı kaşığı Şekeroğlu menengiç kahvesi ilave edin ve ardından yine fincan sayısı doğrultusunda soğuk süt ekleyerek karıştırın. Kısık ateşte pişen kahveniz sütlü olduğu için fazla köpüklü olacağından köpüğünü mutlaka önceden alıp fincanlara pay edin. Daha sonra biraz daha pişirdikten sonra kahveleri fincanlara pay ederek tüketebilirsiniz. Menengiç kahvesinin üretildiği ağaç damla sakızı familyasından olduğu için aromasını kahvenizde hissedebilirsiniz.

Toz Menengiç Kahvesi Nasıl Yapılır?

Toz Menengiç kahvesini kolay olarak hazırlayabilir ve hızlı bir şekilde tüketebilirsiniz. Eğer toz menengiç kahvesini pratik bir şekilde tüketmeyi istiyorsanız bu oldukça basittir. Süt ya da sıcak kaynamış suyun içerisine bir ölçek toz menengiç kahvesi ekleyip çözündürerek menengiç kahvesi hazırlayıp rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Menengiç Kahvesinin Faydaları

Menengiç kahvesi oldukça faydalı bir kahve olmakla birlikte halk arasında sıkça bilinmektedir. Menengiç kahvesinin faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Menengiç kahvesi çok güçlü bir öksürük önleyici ve soğuk algınlığı gidericidir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Mide sağlığı için oldukça faydalıdır.
Ayrıca menengiç kahvesi diğer kahve türleri gibi içerisinde kafein barındırmaz. Bu sebeple kafein tüketmek istemeyen kişilerin ilk tercihi olmalıdır. Ayrıca menengiç kahvesinin bilinmeyen ama oldukça önemli bir özelliği daha bulunuyor. Menengiç kahvesi metabolizma hızını arttırıcı özelliği sayesinde kilo vermeyi kolaylaştırır.
Ancak her besinde olduğu gibi aşırı kullanılmamalı gün içerisinde bir veya iki kez tüketilmesinde fayda vardır. Kaliteli ve güvenilir menengiç kahvesini temin etmek için www.sekerogluonline.com adresimizi ziyaret edebilir ve ürünlerimizi temin edebilirsiniz. Bu sayede kaliteli üretim ile doğru menengiç kahvesine ulaşabilirsiniz.

Afiyet Olsun..

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.