Kuru Bakliyat

Filtreler

Toplam 4 ürün görüntüleniyor.

Kuru Bakliyat Çeşitleri ve Faydaları

Bakliyatlar yüzyıllardır hayatımızda yer alan, gerek karbodhidrat, gereken protein gibi vücudun ihtiyaç duyduğu birçok besin değerini sağlayan, doğanın bize sunduğu besinlerdir. Farklı mevsimlerde büyüyen sebzelerden elde edilen kuru bakliyatlar farklı büyütme ve saklama yöntemleri ile hayatlarımızda yer alır. Sağlığımız, yaşamımızı sürdürmemiz için gerekli olan besin değerlerini sağlayam bakliyat çeşitleri; besin değerli bakımından çok farklı özelliklere sahiptir. Hayatımızın vazgeçilmezleri arasında yer alan kuru bakliyati çeşitleri, değerleri bakımından da olduklça zengindir.

Bazı Bakliyat çeşitleri ve Bakla Faydaları

Bakliyat çeşitlerinin sayısı oldukça çoktur. Besin değeri bakımından önem taşıyan, pişirmesi kolay olan ve gündelik hayatımızda yerini çokça alan bazı bakliyatlar bulunmaktadır. Bunlar günlük almamız gereken besin değerlerini; öğünlerde almamıza olanak tanır.

Kırmızı İç Mercimek

Kırmızı mercimeğin çok sayıda faydası bulunmaktadır. Zengin lif içeriği sayesinde tokluk hissinin dengelenmesine yardımcı olan kırmızı mercimek, sindirime yardımcı olan besinler arasındadır. Protein ve mineral bakımından zengin olması da cildinize iyi gelmesine yardımcı olur. Kırmızı iç mercimeği, çorba ve etsiz köfte yapımında kullanabilirsiniz. Yine anti-aging özelliği sayesinde yaşlanmayı yavaşlatmaya yardımcı olur. Vücudun ihtiyaç duyduğu, magnezyum, kalsiyum gibi değerler bakımından da zengindir. Kas ve diş sağlığı için haftada en az 1 kez tüketilmelidir.


Yeşil Mercimek

Yeşil mercimek protein bakımından oldukça zengin olan bakliyatlar arasındadır. Yine A, C ve B12 vitamini bakımından da yüksek değere sahip olan yeşil mercimeği salata ve çorbalarda kullanabilirsiniz. Folik asit içeriği sebebi ile hormonların yoğun olduğu dönemlerde kullanılarak bir denge ve köprü işlevi görmektedir. Haftada 1 kez tüketmekte fayda olan yeşil mercimek sağlık açısından oldukça faydalı bir bakliyat çeşitleri arasındadır..


Börülce

Bakliyat çeşitlerinin faydaları oldukça fazladır. En ortak faydalarından bir tanesi ise A vitamini bakımından zengin olmalıdır. İyi bir protein kaynağı olan börülce aynı zamanda çinko, B9 ve potasyum deposudur. Sebzelerle tüketilen, salatası yapılan börülce hem sağlıklı hem de doyurucu bir besindir. Özellikle diyette olan kişiler için bir kurtarıcı olan börülceyi çok fazla haşlamadan pişirebilir ve salatasını yaparak diğer faydalı besinlerle birlikte vücudumuza çok sayıda fayda sağlayabilirsiniz.

Kinoa

Besin değeri bakımından oldukça yüksek değerlere sahip olan Kinoa; E vitamini bakımından oldukça zengin bir bakliyattır. Antioksidan özelliği sayesinde de çokça tercih edilir. Hem besleyici hem doyurucu olan kinoa, genellikle diyetlerde tercih edilse de hayatın her döneminde tüketilmesi gereken bir bakliyat çeşididir. Magnezyum açısından yüksek değere sahip olan kinoa glutensiz bir bakliyat çeşididir. Bulgur ve pirinç için alternatif olan kinoayı birçok yemek yapımında alternatif olarak kullanabilirsiniz.

Barbunya

Kötü kolesterolün düşürülmesinde çok etkin olan bir besin olan barbunya, çok sağlıklı ve yemeklerde kullanılması çok kolay bir besindir. Yeteri kadar tüketilince sindirim sisteminin çalışmasını destekler. Demir içeren bakliyatlar arasında yer alan barbunya, bakliyat çeşitleri arasında en çok tercih edilen bakliyatlardan bir tanesidir. Cilt ve kalp sağlığı için oldukça faydalı olan barbunyayı haftada bir kez tüketebilirsiniz.

Maş Fasulyesi

Maş fasulyesi kalp sağlığı çok faydalı olan bakliyat çeşitleri arasındadır. Bağışıklık sistemi güçlendirmek için çok iyi bir alternatif olan maş fasulyesi, besin değerleri bakımından çok zengin kuru bakliyat çeşitleri arasındadır. Son yıllarda antioksidan içeren besinlerin önemi vurgulanmaktadır ve maş fasulyesi antioksidan değeri bakımından oldukça yüksektir. Kanser hücrelerinin oluşumuna karşı etkili olan; antioksidan bakımından yüksek olan maş fasulyesini sofralarınızdan eksik etmeyin.

Fasulye

Fasulye protein bakımından zengin, kemiklerin güçlenmesine yardımcı olan bir bakliyat çeşididir. Kalbe de çok iyi gelen bir besin olan fasulye tok tutma özelliğine sahiptir. Fasulyenin en önemli özelliklerinden bir tanesi de bağırsakların rahat çalışmasını sağlar.

Fasulye tüketmek enerjinizi artıracağı için gün içinde tüketildiğinde hem tokluk hissini artırır hem de enerjinizi yüksek tutar. Sindirim, kalp gibi birçok probleme karşı direnç kazanmanızı sağlayan besinler arasında yer alan fasulye en faydalı bakliyat çeşitleri arasındadır.

Nohut

Kilo vermenize yardımcı olan nohutun birçok faydası bulunmaktadır. Protein ve lif bakımından oldukça zengin olan nohut, sindirim sistemine iyi gelir ve diyetlerde tercih edilebilecek iyi bir bakliyat çeşididir. Kalsiyum, magnezyum, çinko demir gibi besin değerleri bakımından yüksek değerlere sahip olması sebebi ile kemiklerimizin güçlenmesine yardımcı olur. Yine kan şekerini düzenlemesini yardımcı olması sebebi ile tokluk sürenizi uzun tutar. Kalp ve göz sağlığı içinde çok iyi bir seçenek olan nohutu; hem salatarlarda hem de yemeklerde kullanabilirsiniz.

Pirinç

Pirinç birçok besin değerine sahiptir. B vitamini bakımından oldukça zengin olan pirinç bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasındadır. Sindirim sistemi üzerinde etkiler çok fazla olan pirinç aynı zamanda kan şekerini dengeleme de oldukça iyi bir kuru baklagil çeşitleri arasındadır. Karbonhidrat bakımından yüksek olarak görülen pirinç haftada birkaç kez tüketilebilir. Ekmek yerine bir miktar pirinç yemeyi tercih ederek karbonhidratı dengelemeyi sağlayabilirsiniz.

Bakla

Kalp dostu olan bakla, aynı zamanda kolesterolü düşüren bir besindir. Vitamin ve mineral deposu olan bakla; potasyum, bakır, demir gibi besin değerleri bakımından oldukça zengindir.


Bakla Çeşitlerinin Faydaları

Bakla çeşitlerinin çok sayıda faydası vardır. Vücudumuz için gerekli olan besin değerlerini sağlayan bakla çeşitleri, birçok açıdan bize fayda sağlar. Magnezyum, protein, lif, vitamin ve mineraller baklalar ile vücudumuza alabiliriz. Baklalar, kuru gıdalar olduğu için saklanması ve temin edilmesi de oldukça kolaydır. Yine bağışıklık sistemini güçlendirmek için; faydalı besinler, kuru bakla çeşitleri arasında yer almaktadır. Diyetisyenler haftada 2-3 kez bakla çeşitleri tüketmeyi önerirken, baklalardan uzak kalmak doğru olmayacaktır. Bu sebeple beslenmenizde bakla çeşitlerine yer açın ve; düzenli olan, ihtiyacınız olan besin değerini haftada 2-3 kez baklalardan sağlayın.

Kuru Baklagil ile Yapılacak Yemekler

Kuru baklagil ile yemek yapmak oldukça kolaydır. Sulu yemek olarak yapacağınız baklaları yine salatalara da ekleyebilirsiniz. Hemen hemen her baklanın salatasını ve sulu yemeğini yapmak mümkündür. Fasulye, mercimek, nohut gibi en çok tüketilen baklaları; farklı yemeklerde kullanabilirsiniz, bu tamamen sizin damak zevkinize kalmıştır.

Nohut, börülce, kinoayı; salata yapmak için tercih edebilirsiniz. Bu, hem pratik hem de besleyicidir. Barbunya ve fasulye gibi baklaları daha çok sulu yemeklerde tercih edebilirsiniz. Farklı tarifler deneyerek, diğer önemli besinlerle baklaları bir araya getirebilir, öğünününüzün besleyiciliğini artırabilirsiniz.

Bu blok veri madenciliği uygulamaları için kullanılmaktadır.Erişiminize kapalıdır.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.